Negatif SEO – Tanımlamak ve Önlemek

negatif seo


Negatif SEO , son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir terim ve bu konuda ortalıkta dolaşan birçok yanlış bilgi var. İnternetin gerçeği olan yanlış bilgilendirme bu konuda da geçerli doğal olarak.

Aslında Negatif Seo kavramı yeni olsa da, kavramın anlattığı durum yabancı olmadığımız bir durum. SEO pazarı kurulduğundan beri olan fakat yeni kavramlaşmış bir olgu diyebiliriz. Asıl amacı rakipleriniz tarafından  sizi devre dışı bırakmak veya  kötü bir reklamı üzerinize yapıştırmak için yürütülen faaliyetlerin toplamıdır. Örnek olarak aşağıdaki resimde George W. Bush için zamanında yapılan “Miserable Failure ” (Sefil Başarısızlık) kelimesinde yapılan negatif seo çalışmasını görebilirsiniz.

negatif_seo

 

Negatif SEO saldırılarına karşı dikkatli olmak gerekir. Bunları önleyici tedbirler almadan önce Negatif SEO’nun önemli bir noktasını bilmek önemlidir :  Negatif SEO yüksek özveri, parasal katılım ve düzgün çalışması için zaman gerektiren bir sistemdir. Burdan şu sonucu rahatça çıkarabilirsiniz : Küçük bir düşmanınız olamaz. Küçük ölçekli işletme, büyük ölçekli işletmeye Negatif SEO saldırısı yapamaz. Yaptığını varsayarsak bu kadar kaynak sağlayamayacağını rahatça düşünebilirsiniz. Madalyonun olumlu yüzüne baktığımızda, Negative Seo için harcanan kaynağın, Pozitif SEO için harcanan kaynağı geçmemesini sağlamak önemlidir. Düşmanınızın kaynak durumunu bilmiyorsanız sizin üzerinize düşen görev Pozitif SEO stratejisini sağlam, kaynaklarınıda mümkün olduğunca geniş tutmak gerekir.

Şimdi gelelim bu tür saldırılarından korunmak ve zamanında müdahele etmek için kullanabileceğiniz araçlara :

Google Webmaster Tool

 Google Webmaster Tool korunmak için ve sorunları tanımlayabilmek için kullanacağınız en önemli araçtır diyebiliriz. Bu hizmette bulunan “e-posta yönlendirme” seçeneği ile haftalık olarak sitenizin durumuyla ilgili e-posta alabilmeniz mümkün. Tabi bu hizmetin yanında Microsofta ait Bing arama moturunun webmaster servisinide eş zamanlı kullanmanızı öneririm. Bing’de farklı olarak postalarınızı günlük,haftalık ve aylık periyodlarda  alabilmeniz mümkün.

Site Bağlantılarınızın Kontrol Edilmesi

Site bağlantılarınızın kontrol edilmesi bir başka öneme sahip konudur. Bunu yapmak için onlarca site mevcut. Open Site Explorer , Ahrefs ve Majestic SEO bunlardan sadece üç tanesi. Düzenli olarak her hafta sitenize gelen linkleri ve barındırdığı kelimeleri mutlaka kontrol edin.

Son olarak içeriklerin güncellenmesi ve Pozitif SEO çalışmaları için bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Pozitif SEO  için kesinlikle bir profesyonelle çalışın. Ayrıca sitenizde içerik güncelleyecek kişiler gönüllü bile olsa onlar için mutlaka bir ödüllendirme sistemi oluşturun.

En önemlisi ise : Düşman edinmemeye çalışın :)

Buraları "gomple" benim gençler...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>